STRONA GŁÓWNA ZESPÓŁ ZAKRES USŁUG WYNAGRODZENIE BLOG KONTAKT
BLOG
Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka pojawiła się w polskim porządku prawnym w 2009 roku. Początkowo postępowanie było skomplikowane i kosztowne, co powodowało że procedura upadłości konsumenckiej była praktycznie martwa.
Jak zostać adwokatem?
Standardowa ścieżka jest najeżona nauką, szkoleniami i egzaminami. Dodatkowo, aplikacja oraz egzamin wstępny i zawodowy są odpłatne. Koszt dojścia do zawodu to równowartość kilkuletniego samochodu średniej klasy.
Zachowek
Niemal każda osoba dorosła ma swobodę w rozporządzaniu swoim majątkiem za życia (np. przez dokonanie darowizn), jak też na wypadek śmierci (poprzez sporządzenie testamentu).
Droga konieczna
Każda nieruchomość musi mieć zagwarantowany dostęp do drogi publicznej. Właściciel nieruchomości, która nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, może żądać ustanowienia tzw. służebności drogi koniecznej. Droga konieczna przebiega wówczas po sąsiednich nieruchomościach.
Wypadek komunikacyjny cz. 3 - Uprawnienia poszkodowanego
Trzecia i ostatnia część cyklu wpisów o wypadkach komunikacyjnych. W poprzednich wpisach skupiliśmy się przede wszystkim na odpowiedzialności (karnej i cywilnej) sprawcy wypadku.
Wypadek komunikacyjny cz. 2 - Odpowiedzialność cywilna
O konsekwencjach karnych za spowodowanie zdarzenia drogowego była mowa w poprzednim wpisie. A co z roszczeniami finansowymi poszkodowanego?
Wypadek komunikacyjny cz. 1 - Odpowiedzialność karna
Zdarzenie drogowe z udziałem co najmniej jednego pojazdu może mieć charakter kolizji, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym. O kolizji można mówić, jeśli uczestnik ruchu w wyniku niezachowania należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym.
Rękojmia
Kupując używany samochód czy to w komisie, czy od osoby prywatnej, należy liczyć się z tym, że niektóre części i podzespoły uległy już częściowemu zużyciu na skutek upływu czasu i normalnej eksploatacji. Częściami eksploatacyjnymi, które zużywają się na skutek korzystania z pojazdu będą np. klocki i tarcze hamulcowe, opony, filtry i płyny eksploatacyjne, akumulator, żarówki.
Darowizna
Darowizna jest to nieodpłatne przeniesienie rzeczy lub praw na inna osobę. Darować można np. mieszkanie, działkę, samochód, pieniądze. Umowa darowizny najczęściej zawierana jest pomiędzy członkami najbliższej rodziny.
Przesłuchanie
Jeśli otrzymaliśmy wezwanie na przesłuchanie z Policji lub Prokuratury, to zazwyczaj dlatego że: 1. jesteśmy ofiarą przestępstwa (pokrzywdzonym); 2. jesteśmy świadkiem przestępstwa; 3. sami jesteśmy podejrzewani o to, że popełniliśmy przestępstwo.
Rozwód
„Nie dam ci rozwodu”, „Nie zgodzę się na rozwód” - ileż to razy słyszeliśmy sformułowania tego typu, wypowiadane przez małżonka, czy to w żartach, mowie potocznej, w filmach i serialach, albo nawet podczas małżeńskiej kłótni. Wydawać by się mogło, że w sprawie o rozwód do tanga trzeba dwojga, tj. musi być zgoda obu stron.
Przestępstwa Internetowe
Dynamiczny rozwój Internetu spowodował, że siedząc przy komputerze załatwiamy coraz więcej życiowych spraw: praca, nauka, zakupy, kontakt z przyjaciółmi i rodziną, randki, gry, filmy itd. W Internecie można pozostać anonimowym, co spowodowało, że pospolici przestępcy poczuli się jak ryba w wodzie, albowiem często Policja ma problem z ustaleniem tożsamości osoby popełniającej czyn zabroniony w Internecie.
Niepoczytalność
Dzisiaj coś z dziedziny prawa karnego. Zdarza się, że czyn zabroniony zostanie popełniony przez osobę, która z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mogła w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.
Zasiedzenie
Zasiedzenie to bardzo przydatna instytucja, polegająca na nabyciu na własność cudzej rzeczy wskutek posiadania jej przez określony czas. Zasiedzieć można rzeczy ruchome jak i nieruchomości (grunty, budynki, służebności, drogi itp.).
Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do współpracy.
Kontakt:
tel: 663 714 790
e-mail: kancelaria@bielskoadwokat.pl
Adres Kancelarii:
43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 2 (centrum)
Godziny pracy: pon-pt: 8.00-16.00
Istnieje możliwość spotkania z klientem również w późniejszych godzinach, a także w soboty - po wcześniejszym umówieniu
© Copyright Nowak Kancelaria Adwokacka. Wszelkie prawa zastrzeżone.