STRONA GŁÓWNA ZESPÓŁ ZAKRES USŁUG WYNAGRODZENIE BLOG KONTAKT
BLOG
Jak zostać adwokatem?
To proste. Wystarczy:
  1. Ukończyć 5 letnie prawnicze studia magisterskie.
    Studia to głównie nauka. Do przyswojenia jest całkiem spora ilość materiału. W toku studiów poznajemy podstawowe zasady funkcjonowania systemu prawnego oraz najważniejsze kodeksy, ustawy czy Konstytucję. Dodatkowo studenci uczą się łaciny, logiki czy filozofii. Studia kończą się złożeniem i obroną pracy magisterskiej z wybranego zagadnienia.
  2. Ukończyć 3 letnią aplikację adwokacką.
    Ukończenie studiów i uzyskanie tytułu magistra prawa, uprawnia do przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Pozytywny wynik egzaminu jest przepustką do wpisu na listę aplikantów i rozpoczęcia 3 - letniej aplikacji. Aplikacja przygotowuje do wykonywania zawodu adwokata. Oprócz zajęć teoretycznych, prowadzonych przez właściwą izbę adwokacką, aplikant rozpoczyna praktykę pod okiem patrona - adwokata. W ramach swoich obowiązków, aplikant może sporządzać pisma, umowy oraz - co najważniejsze – zastępować adwokata na rozprawach.
  3. Zdać egzamin adwokacki.
    Samo wspomnienie o egzaminie adwokackim przyprawia o gęsią skórkę. 4 dni pod rząd po 8 godzin egzaminowania. To prawdziwy maraton. Na egzaminie trzeba wykazać się ponadprzeciętną znajomością przepisów, błyskotliwością i umiejętnością rozwiązywania problemów. Przygotowania do egzaminu rozpoczynają się już około pół roku wcześniej (!).

Dojść do zawodu można również inną drogą niż przedstawioną powyżej (można zostać zwolnionym z konieczności odbycia aplikacji czy złożenia egzaminu zawodowego), ale jest to temat na osobny wpis. Standardowa ścieżka jest najeżona nauką, szkoleniami i egzaminami. Dodatkowo, aplikacja oraz egzamin wstępny i zawodowy są odpłatne. Koszt dojścia do zawodu to równowartość kilkuletniego samochodu średniej klasy.

Brzmi zachęcająco? Zapewniamy, że są też plusy bycia adwokatem, ale to również temat na osobny wpis :)
Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do współpracy.
© Copyright Nowak Kancelaria Adwokacka. Wszelkie prawa zastrzeżone.