Rękojmia
Kupując używany samochód czy to w komisie, czy od osoby prywatnej, należy liczyć się z tym, że niektóre części i podzespoły uległy już częściowemu zużyciu na skutek upływu czasu i normalnej eksploatacji. Częściami eksploatacyjnymi, które zużywają się na skutek korzystania z pojazdu będą np. klocki i tarcze hamulcowe, opony, filtry i płyny eksploatacyjne, akumulator, żarówki. Nie można mieć do sprzedawcy pretensji o to, że części te w chwili sprzedaży są zużyte chociażby częściowo.
Zdarza się jednak, że po zakupie używanego pojazdu ujawniają się wady, o istnieniu których kupujący nie wiedział, a które nie wynikają z normalnej eksploatacji. W szczególności obejmuje to usterki silnika, skrzyni biegów i układu napędowego, elektroniki, stwierdzenia cofnięcia licznika, przebicia numerów VIN albo ujawnienia, że samochód jest powypadkowy lub kradziony. W takiej sytuacji kupującego chroni rękojmia za wady. W ramach rękojmi kupujący może domagać się naprawienia usterki, obniżenia ceny pojazdu albo nawet odstąpienia od umowy. W razie braku porozumienia, kupujący może skierować sprawę na drogę sądową.
Jeśli sprzedawca chce się zwolnić od odpowiedzialności za wady z tytułu rękojmi, musi wykazać, że kupujący o usterce wiedział w chwili sprzedaży, albo że usterka powstała już po sprzedaży samochodu.